Вход

Игры

В социальных сетях

Історія України

Быстрый переход к странице: Перейти
Содержание

 

ІСТОРИЧНА ЦІКАВИНКА

Двійко маленьких діток, чотирирічний Данило і дворічний Василько, залишилися на руках удови галицького князя Романа Мстиславича, Анни. Адже нещодавно, у 1200 р., зовсім юною вийшла заміж. Після загибелі Романа Мстиславича маленького Данила бояри звели на галицький стіл. Однак незабаром вони запросили на княжіння до Галича князя Володимира Ігоровича. Щоб перестрахуватися від будь-яких несподіванок, можливо, з боку своїх суперників, він посадив у Звенигороді брата Романа, а у Володимирі — брата Святослава.

Анна зрозуміла, що її дітям — Данилові й Василькові — загрожує смертельна небезпека. Тому вирішила втекти з Володимира, куди її закинула доля: через підземелля вірний воєвода Мирослав ніс Данила, а мати — Василька. Данило опинився в Угорщині, Василько з матір'ю — у Польщі. Через певний час польський король повернув Василькові місто Белз, а дев'ятирічний Данило за допомогою угорців захопив Галич. Мати була опікункою сина. Але тут знову втрутилися бояри: під їхнім натиском Василько з матір'ю повернулися до Белза, а Данило виїхав до Угорщини. У 1217 р. за підтримки матері Данило налагодив стосунки з Мстиславом Удатним, який сидів на галицькому столі. Того ж 1217 р. Данило одружився на Анні, дочці Мстислава Удатного. Проте до самої смерті тестя Данило княжив у Володимирі, після чого повернувся до Галича. Певний час мати ще допомагала синові, а в 1219 р. прийняла чернецтво. Однак зв'язків з синами не поривала, про що свідчить прийом нею у 1220 р. литовських послів.

Щира й міцна дружба була між князями-братами Данилом і Васильком. Як вони почали спільно боротися за повернення батькової спадщини, так і підтримували один одного, спільно боронилися від ворогів. їхня дружба була зворушлива, без заздрощів, зарозуміння, егоїзму. Навіть у бою вони тримали в полі зору один одного, щоб вчасно прийти на допомогу. Для Василька старший брат був безумовним авторитетом. Але й Данило, ухвалюючи рішення, завжди радився з Васильком, як це, наприклад, було перед поїздкою в Орду (про це ви дізнаєтеся пізніше).

1. Знайдіть на карті всі географічні назви, згадані в тексті. Володарі яких країн давали притулок малолітнім братам, переслідуваним галицьким боярством?

1.Хто із синів Мстислава Ізяславича доклав найбільше зусиль для об'єднання Волинської землі:

а) Роман; б) Володимир; в) Святослав; г) Всеволод?

2. Хто і коли об'єднав Волинське і Галицьке князівства в єдину Галицько-Волинську державу?

3. У якому році Роман Мстиславич захопив Київ: а) 1205; б) 1203; в) 1199; г) 1201?

4. Покажіть на карті центри та найбільші міста Волинського і Галицького князівств.

5. Поясніть, чому бояри у Галичині мали сильні позиції.

6. Попрацюйте разом з товаришами. Складіть колективну розповідь про внутрішню й зовнішню політику Романа Мстиславича.

7. Складіть від імені Романа Мстиславича розповідь про його життя, на зразок «Повчання дітям» Володимира Мономаха, у якому він повідомляє про головні події свого життя і дає настанови нащадкам.

Данило Галицький