Вхід

Ігри

У соціальних мережах

Біологія

Швидкий перехід до сторінки: Перейти
Зміст

 

лежно від особливостей будови та виконуваних функцій розрізняють різні види епітеліальної тканини.

Покривний одношаровий епітелій складається з одного шару клітин (покривний епітелій безхребетних тварин, епітелій, що вистеляє вторинну порожнину тіла, тонкий кишечник тощо).

Покривний багатошаровий епітелій утворює верхній Шар шкіри (епідерміс) хребетних тварин. Він також вистеляє ротову порожнину, стравохід, товсті кишки. Нижній шар його клітин здатний до поділу. Клітини верхнього шару можуть роговіти, гинути і поступово злущуватись, їхнє місце займають клітини з шарів, розташованих глибше. У багатьох тварин зроговілі ділянки не злущуються, а утворюють додаткові структури, які виконують захисні та інші функції (луски плазунів, пір'я та дзьоб птахів, кігті, нігті, роги, копита ссавців тощо).

Клітини залозистого епітелію виділяють (секретують) різні речовини і можуть входити до складу залоз різного типу (зовнішньої, внутрішньої та змішаної секреції).

За формою клітин розрізняють плоский, кубічний та циліндричний епітелій.

М'язові тканини (мол.44) здатні до скорочення у відповідь на збудження. Їх поділяють на посмуговані (поперечносмугасті) та не-посмуговані (гладенькі). Вони побудовані з м'язових клітин, в основі яких лежать зорієнтовані у певному порядку пучки міофібрил — ниток, що складаються зі скоротливих білків (актину, міозину тощо).

Непосмугована м'язова тканина (мал.44) побудована з клітин невеликих розмірів, які найчастіше мають веретеноподібну фор-